طرح درس هدیه آسمان پنجم

 

مشخصات کلی

نام ونام خانوادگی:    پایه تحصیلی:پنجم ابتدایی  درس:هدیه های آسمانی

نام مدرسه: اخلاص       زمان تدریس:45    تاریخ تدریس:89-88

هدف کلی درس

آشنایی دانش آموزان با جریان غدیر خم(تعیین جانشینی پیامبر)

 

 

 

 

 

 

اهداف جزئی و عینی

پس از تدریس انتظار می رود دانش آموز بتواند:

1-     جریان آخرین حج پیامبر را شرح دهد(دانستنی)

2-     محل غدیر خم را بشناسد و بداند که درآنجا چه اتفاقی افتاده است(دانستنی)

3-     چگونگی جانشینی پیامبر را در چند سطر توضیح دهد(مهارتی)

4-     معنی و مفهوم جانشینی بر پیامبر را شرح دهد(دانستنی)

5-     آیه ای که در این مراسم بر پیامبر نازل شده است را بخواند(مهارتی)

6-     نمایشی از روز غدیر را با دوستانش در کلاس اجرا کند(مهارتی)

7-     ارزش و اهمیت عید غدیر را بداند(نگرشی)

8-     ارزش رهبری بر مسلمانان را بداند(نگرشی)

ارزشیابی تشخیصی

1-بچه ها درباره ی عید غدیر چه می دانید

2-پیامبر  جانشین و امام پس از خود را چگونه وچه زمانی تعیین کرد

طراحی انگیزشی

بچه ها فکر کنید اگر مسلمانان امامی نداشتند چه اتفاقی می افتاد

بچه ها می خواهید بدانید پیامبرامام پس از خود را چه روزی تعیین کرده است

روش های تدریس

سخنرانی و پرسش وپاسخ

وسایل مورد نیاز

کتاب درسی-کتاب کار-گچ-تخته سیاه –پاک کن-پوستر

گروههای تدریس

مدل و چیدمان کلاس  باید به صورت u شکل و دایره ای باشد

 

 

 

 

 

مراحل ارائه درس جدید

ورود به کلاس –با نام خدا شروع کردن-سلام واحوالپرسی-حضور وغیاب-بررسی تکالیف-ایجاد انگیزه ارائه درس: بچه ها همان طور که می دانید عنوان درس ما میراث پیامبر (ص) است منظور از میراث پیامبر قران مجید و اهل بیت پیامبر می باشد اما در این میان پیامبر  زمانی که به آخرین حج خود رفته بود  موقع برگشت از مکه  ناگاه جبرئیل برپیامبر نازل شد و این آیه را خواند:یا ایهاالرسول بلغ ما انزل الیک من ربک.... ای رسول خدا پیامی را که از جانب پروردگارت به سوی تو فرود آمده است به مردم برسان واگر چنین نکنی در حقیقت رسالت الهی خویش را انجام نداده ای و بدانکه خداوند تو را از شر دشمنان نگه می دارد بی شک به لحاظ مهم بودن پیام پیامبر کاروان را در محلی  به نام غدیر خم متوقف کرد تا انکه پیام را به مردم برساند نماز ظهر با حضور دهها هزار نفر زائر  خانه ی خدا وپیامبر خوانده شد از وسائل شترانمنبری ساخته شد و پیامبر پس از سخنرانی مفصل حضرت علی(ع) را به عنوان جانشینی وولی خود معرفی نمود و عنوان کرد که هر کس تا حالا من مولای او بوده ام این علی مولای اوست واز خدا خواست تا با دوستان علی دوست وبا دشمنان علی دشمن باشد همه خوشحال شدند وبه علی (ع) تبریک گفتند و پیامبر نیز خوشحال بود زیرا او وظیفه ی الهی خود را به خوبی انجام داده بود خوب بچه ها کتاب را باز کنید متن کتاب را با هم بخوانیم تا اگر نیازی به توضیحات اضافی باشد توضیح دهم یا اگر سوالی داشته باشید حتما جواب خواهم داد.

ارزشیابی فرایند و نتیجه ی تدریس

از دو سه نفر از دانش آموزان سوالاتی می پرسیم از قبیل:

1-عید غدیر خم چه روزی است

2-منظور از میراث پیامبر یعنی چه

جمع بندی و خلاصه درس

خوب بچه ها نتیجه می گیریم که روز غدیر خم یک واقعه بزرگ در زندگی پیامبر ودین ما بوده که در آن پیامبر حضرت علی (ع) را به عنوان جانشین وامام پس از خود معرفی نمودند

تعیین فعالیتهای تکمیلی

از دانش آموزان می خواهیم که فعالیتهای صفحه33 کتاب کار خود را که شامل شعر در مورد عید غدیر خم است بخوانند و سعی کنند ان را به صورت یک سرود دسته جمعی درآورند و فعالیت صفحه34را نیز تکمیل کنند و جلسه ی آینده به کلاس آورند

 

نظرات 0 + ارسال نظر
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد